Perspektywa w fotografii prezentuje gigantyczne znaczenie. Od niej będzie zależeć jak ostatecznie będzie wyglądać Twoje zdjęcie. Kompozycja, być może bardziej niż cokolwiek innego, jest istotną cechą fotografii. Gdy zrozumiesz to i będziesz potrafił efektywnie wykorzystywać techniki kompozycyjne, twoje zdjęcia technicznie będą dużo lepsze.
Perspektywy są znaczniej intrygujące, w momencie kiedy przykucniemy, położymy się lub zwiększamy naszą pozycję w stosunku do motywu zdjęcia. Zobacz, w jaki sposób zmiana perspektywy może zmienić język optyczny i określoną dynamikę mocy kadru. Położona w pomniejszonym poziomie może zdziałać, że obiekt będzie znaczniej intensywny, w sytuacji kiedy zwiększenie wysokości przedmiotu może niejednokrotnie zmniejszyć jego obecność na zdjęciu. Doskonałe oświetlenie sprawia, że fotografia krajobrazowa jest po prostu świetna. Wykorzystaj to, w zależności od sytuacji. Na przykład wykorzystaj dramatyczne światło po burzy lub uderzeniu pioruna lub cudownym blasku podczas złotej godziny.
Zdziwisz się, jaką różnicę może przynieść wspaniałe oświetlenie. Głębia ostrości jest znaczącym czynnikiem podczas wykonywania zdjęć natury. W tym wypadku chcielibyśmy osiągnąć jak najwięcej widoku – od szczegółów pierwszego planu do odległego horyzontu. Ujęcie powinno być w ten sposób ostre, jak to tylko możliwe. Aby powiększyć głębię ostrości, zdecyduj się na mniejsze przesłony, a w dalszej części manualnie ustaw ostrość na odległość hiperfokalną. Jest to punkt, w którym paramentr głębi ostrości rozciąga się od około połowy hiperfokalnej odległości do nieskończoności.
Jak wykonać ujęcie panoramiczne? Możesz do tego użyć szerokątnego obiektywu, Lightrooma czy za pomocą stosownych opcji w swoim aparacie. Do tego celu możesz zastosować opcji manualnych – manualna ekspozycja, zdefiniowanie ostrości a także balans bieli – aby zapewnić integralność każdego kadru, które na końcu zostaną połączone w celu utworzenia panoramy.
Wielu fotografów uwielbia dodawać sporo filtrów na końcówkę swojego obiektywu w celu uzyskania odmiennych wyników, jednakże nie zapomnij, że chociaż może to brzmieć niezmiernie fascynująco, każda z nich zmniejsza ilość światła wpadającego do migawki. Ażeby otrzymać najdoskonalsze rezultaty, użyj możliwie najmniejszej liczby filtrów. Upewnij się, że wszystkie elementy kompozycji działają dobrze razem. W ten sposób Twoje zdjęcie może uzyskać równowagę wizualną. Unikaj przytłaczających elementów.
W każdym rodzaju fotografii ważne jest, aby przyciągnąć czyjąś uwagę, upewniając się, że elementy wspierające zwracają uwagę z powrotem na główny temat. Jednym ze sposobów na to jest użycie kontrastowania, które może powodować napięcia wizualne.
Drobna rada na koniec – nie bój się czerpać inspiracji. W tym celu możesz przeglądnąć różnego rodzaju poradniki fotografów, facebook, instagram, tumblr i wiele wiele innych. Próbuj fotografować z różnych perspektyw, aby weszło Ci to w krew.